Maldiverne på budget - men hvor billigt er det/kan det gøres?
Hvor mange penge bruger man på én dag? + Billede eller video af pengesedler (1000 MVR)
På Maldiverne bruger de valutaen, MVR (Maldiviske Rupiah) og USD (Amerikanske dollars).
Vi hæver altid den lokale valuta, da det er meget rart, at have til stranden, samt diverse supermarkeder.
Jeg (Frederikke) har testet det lidt af og sørget for, at købe lidt forskelligt, da der på vores sociale medier, var stor interesse i, hvor mange penge man rent faktisk bruger på en dag på Maafushi. Det er dog meget forskelligt alt efter hvor og hvad, samt hvor meget man spiser. Jeg vil sige, at man kan bruger omkring 120kr - 250kr pr. person på en dag. Springet er stort, men det er der en grund til.
Jeg har spist på flere forskellige restauranter, men har haft morgenmad inkluderet i mit ophold, ligesom vi kommer til at tilbyde på vores hotel. Så dermed er prisen pr. person ikke med morgenmad, da de fleste steder har morgenmad inkluderet.
Eksempler på forskellige måltider, samt hvad de har kostet.
Nuddelret inkl. vand (restaurant) = 44 DKK // 6 USD
2 stk. pølsehorn (lokale bager) = 14 DKK // 2 USD
Mocktail/Shake + 0,5 l. Vand (På stranden) = 48 DKK // 7 USD
Is Magnum (Supermarked) = 21 DKK // 3 USD
Is (Isbutik) = 23 DKK // 3,25 USD
Bounty Chokolade bar (Supermarked) = 11,50 DKK // 1,60 USD
Sodavand (Supermarked) = 7 DKK // 1 USD
Iste (Restaurant) = 35 DKK // 5 USD
Meat platter (Restaurant) = 143 DKK // 20 USD
Pastaret (Restaurant) = 71 DKK // 10 USD
Pastaret (Restaurant) = 60 DKK // 8,5 USD
Pizza (Restaurant) = 58 DKK // 8 USD
Vand (Supermarked) = 2 DKK // 0,30 USD
De fleste steder er der service charge og GST, som kommer oveni prisen. Der er nogle få steder, hvor der ikke er - men det er primært de lokale som spiser der. Dermed ikke sagt, at turister ikke må - men det ligger et stykke væk fra de andre restauranter.
Jeg håber, at dette gav et lille overblik over hvordan priserne ligger, samt hvad for noget mad der bliver tilbudt rundt omkring på øen.